Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Indonezji?

Szukasz praktycznych informacji o wyjeździe do Indonezji? Przeczytaj poniższy przewodnik!

Indonezja

Indonezja to zróżnicowany geograficznie kraj, położony na 17 000 wyspach. Występują tu wulkany, niektóre wciąż aktywne. Z Indonezją graniczy Malezja oraz Papua Nowa Gwinea, a wewnętrznie rozdzielają ją morza takie jak Jawajskie, Celebes, Moluckie czy Sawu. Niemal cały rok w Indonezji panują wysokie temperatury, średnio 26-28 stopni Celsjusza. Klimat tropikalna sprawia, że zmiany temperatur są niewielkie w poszczególnych porach, jednak znacznie waha się ilość opadów i wilgotność powietrza - w porze deszczowej opady sięgają 380 mm a wilgotność powietrza dochodzi do 90 %.

W podróż na Bali warto zabrać z sobą lekką odzież, wygodne obuwie, okrycie głowy a także okulary słoneczne oraz kremy z wysokim filtrem UV, płaszcz przeciwdeszczowy, przejściówkę do gniazdka elektrycznego, a także cieplejsze okrycie do założenia w klimatyzowanych miejscach. Bardzo ważnym elementem są preparaty przeciwko komarom. Przewoźnicy zwykle określają jakieś ograniczenia bagażowe starajmy się więc pakować jak najbardziej kompaktowo. Należy również pamiętać o europejskich ograniczeniach dotyczących bagażu kabinowego dotyczące przewożenia płynów i przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych. Przy pakowaniu odzieży należy pamiętać, że w Indonezji, jako kraju islamskim, nie toleruje się skąpej odzieży zwłaszcza w miejscach kultu. Jeśli będziemy zwiedzać meczety, kobiety powinny wziąć ze sobą chustkę do założenia na głowę. Mężczyźni w meczecie zdejmują buty. Podczas zwiedzania świątyń hinduistycznych najczęściej zostaniemy oproszeni o zdjęcie butów i założenie chusty sarong, zwykle udostępnianej odpłatnie na miejscu.

 

Walutą obowiązującą w Indonezji jest rupia indonezyjska. Jeśli chcemy wymienić walutę w samej Indonezji, najlepiej wcześniej wyposażyć się w dolary amerykańskie lub euro - to one najłatwiej zostaną wymienione. Istotnym jest, iż istnieje ograniczenie dotyczące wwozu rupii do maksymalnie 5 000 000 IDR - konieczność wymiany waluty w kraju raczej nas więc nie ominie. Bankomaty znajdziemy w dużych turystycznych miastach, poza nimi nie istnieje ich wiele. W dużych sklepach zwykle można płacić kartą. Jeśli chodzi o porozumiewanie się w Indonezji, większość sprzedawców, taksówkarzy czy obsługi hotelowej zna język angielski lepiej lub gorzej. Również lokalni przewodnicy sprawnie posługują się językiem angielskim. Urzędowym językiem w Indonezji jest Bahasa Indonesia.

 

W Indonezji należy bardzo ostrożnie poruszać się po ulicach i korzystać ze środków transportu publicznego. Przed wyjazdem dobrze jest wykonać kserokopię paszportu na wypadek jego zagubienia lub kradzieży. Z kserokopią łatwiej nam będzie załatwić formalności związane z powrotem do kraju. Należy wystrzegać się wszelkich narkotyków, również marihuany, gdyż za samo ich posiadanie, a także wwóz i wywóz grożą bardzo wysokie kary, łącznie z karą śmierci. Przed wyjazdem do Indonezji nie ma potrzeby wykonywania szczepień. Najbardziej rozpowszechniona choroba przywożona z Indonezji - malaria - nie posiada jeszcze swojej szczepionki. Żadne szczepienia ochronne nie są więc wymagane do wjazdu do Indii, jednak przy dłuższym pobycie, trwającym więcej niż kilka miesięcy, zaleca się szczepienia między innymi na polio, dur brzuszny, czy na błonicę z tężcem.