Co warto zobaczyć w Indonezji

Zastanawiacie się nad wyjazdem do Indonezji? To piękne Państwo z pewnością spodoba się tym, którzy mają więcej niż dwa tygodnie na wyprawę i chcą zwolnić tempo na wyspie Bali. Gwar i ruch można znaleźć na Jawie, a piękne puste plaże na Lomboku czy Gili. Indonezja spodoba się tym wreszcie, którzy kochają Azję i chcą zanurzyć się w egzotyce, nie zważając na tropikalny klimat i konieczność przemierzania odległych dystansów.

Zabytki

Indonezja to przede wszystkim piękno przyrody i niezwykła kultura. Znajdziemy tutaj przepiękne tarasy ryżowe, wulkaniczne krajobrazy i egzotyczne rośliny i zwierzęta. Można wybrać się na Trekking w głąb dżungli Bukit Lawang, gdzie można zobaczyć orangutany. Na Jawie z kolei można wspiąć się na wulkan Ijen, gdzie pracują robotnicy wydobywający siarkę. Do tego podziwianie wschodu słońca z jednego z nieczynnych kraterów - niezapomniane widoki. Jeśli chcemy poznać bliżej indonezyjską kulturę, warto spróbować wziąć udział w ceremonii pogrzebowej - ale tylko jeśli nie przerazi nas widok zarzynania dużej ilości zwierząt. Warto podpatrywać ludzi w każdym regionie kraju. Wszędzie dostępne są pokazy tradycyjnych tańców czy muzyki.

 

Osoby kochające sport i adrenalinę świetnie odnajdą się w Indonezji. Popularną atrakcją jest tu rafting, czyli spławianie się tratwami po rwącej rzece - oczywiście pod opieką doświadczonych przewodników. Można też spróbować jazdy na słoniu. Rajskie plaże na Bali tworzą doskonałe warunki do surfowania, a przy Gili Meno i Gili Trawangan można zanurkować w prawdziwą rafę koralową.

Dla lubiących leniuchowanie na plażach z pewnością nie zabraknie miejsc do odwiedzenia. Najpiękniejsze plaże można znaleźć na Moluki, Lomboku Gili Trawangan i Gili Meno oraz Mentawai. Im mniej popularna i trudniej dostępna wyspa, tym bardziej puste i piękna plaże nas na niej czekają. Na wielu wyspach można też doświadczyć niezwykłej kultury - na tych mniej turystycznych wciąż praktykuje się animalistyczne obrzędy, chodzi w rytualnych strojach i buduje tradycyjne domki. Podczas wypoczynku można całkowicie zatracić się w leniuchowaniu. Pomaga w tym doskonała kawa, piękne zapachy roślinności, doskonałe jedzenie, lokalne targi i prowadzony również przez mieszkańców leniwe życie.

 

Osoby kochające zakupy na Bali zatracą się całkowicie. Targi pełna są tu lokalnych wyrobów tekstylnych, dzieł sztuki a także egzotycznych przypraw i owoców. Na Malioboro znajdziemy najtańsze pamiątki o które nie trzeba się targować. Będąc w Bandongu można skorzystać z atrakcyjnych cen w Factory Outlet z ubraniami produkowanymi na europejski rynek.

 

Na koniec - jedzenie. Czynnik tworzący Indonezję, bez którego nie można jej w pełni poznać i zrozumieć. Głównym składnikiem dań jest tu ryż (nasi) lub makaron (nie). Zwykle składniki te smaży się w woku z dodatkiem warzyw, mięsa lub owoców morza. Dania kuchni Rendang to potrawy piekielnie ostre - Europejczyk powinien podchodzić do nich z ogromną ostrożnością. Warto próbować tu przede wszystkim ryb i owoców morza, dania gado gado, a także owoców. Dla palaczy ciekawostką będą papierosy Kretek - bardzo mocne papierosy z goździkowym aromatem.