Indonezja- praktyczne informacje

Jak zaplanować i przygotować się do wyjazdu do Indonezji? Ile to kosztuje? Jak poruszać się po kraju, gdzie nocować? Na te i inne pytania odpowiada poniższy, krótki przewodnik po Indonezji.

Wulkan

Do Indonezji najłatwiej jest dostać się samolotem. Można również wybrać drogę wodną, promem z Singapuru. Od czerwca 2015 roku przy przylocie na lotniska w Batam, Surabaya, Medanie, Dżakarcie i Denpasarze nie potrzebujemy wizy na pobyt do 30 dni. Jeśli lądujemy w innym miejscu, lub chcemy starać się o dłuższy pobyt, konieczne będzie wykupienie na lotnisku wizy wjazdowej.

 

Jeśli chodzi o noclegi, w Indonezji mamy bardzo duży wybór spośród cen i standardów. Hostele kosztuję średnio 95 000 IDR za dwie osoby. W hostelach, nawet tych najtańszych, często w cenie noclegu jest śniadanie albo przynajmniej gorący napój rano.

 

Transport w Indonezji jest bardzo zróżnicowany pod względem jakości. Najlepszy transport znajdziemy na Bali, gdzie można z łatwością poruszać się transportem publicznym.  Jest tu sporo bemo, czyli busików kursujących od świtu do zmierzchu, a także publicznych autobusów kursujących na głównych trasach tylko kilka razy dziennie. Poza trandportem publicznym kursują tu także taksówki, ale są one znacznie droższe - kurs kosztuje około 35 000 IDR. Przy bilecie autobusowym za 8 000 lub 15 000 IDR to spory wydatek. Również na Jawie transport publiczny jest dobry, a dodatkowo mamy do dyspozycji pociąg. Najgorszym z dużych miast w Indonezji pod względem transportu jest Lombok. Tutaj z powodu małego ruchu transport publiczny bardzo rzadko kursuje. Często busy nie zatrzymują się na przystankach, zmuszając turystów do korzystania z taksówek.

 

W każdym miejscu w Indonezji należy targować  się o ceny transportu. Jest to konieczność zarówno w taksówce, jak i w busie bemo. Tutaj najlepiej podawać niskie ceny, bo sam kierowca zapytany o kwotę za przejazd zwykle podaje horrendalnie wysoką. Jeśli zatrzymujemy busa w miejscu trudnym do zatrzymania jesteśmy na wygranej pozycji - tutaj to kierowca będzie musiał pospiesznie ustalać cenę. Ogromny problem z transportem pojawia się w Padangbai, Ubud, Bangsal, Cemoro Lawang i Probolinggo. Tutaj obowiązuje zmowa cenowa. Nie istnieje targowanie się, busy notorycznie nie zatrzymują się dla turystów i rzadko jeżdżą.

 

Życie w Indonezji jest tanie. Jeśli potrafimy się targować, za jedzenie zapłacimy tu znacznie taniej niż w Polsce. Co więcej, targowanie się jest koniecznością - inaczej zapłacimy kilkakrotną wartość towaru. W Indonezji nie ma problemu jeśli chodzi o dostępność bankomatów, jednak zwykle można wyjąć tylko 1 500 000 IDR jednorazowo. Nie dajmy się nabrać na zapewnienia o zepsutym bankomacie lub braku pieniędzy w danym urządzeniu - zawsze sprawdźmy to sami. Zwykle takie informacje pochodzą od właścicieli kantorów którzy po prostu chcą na nas dużo zarobić.

 

W hotelach i na turystycznych ulicach działają pralnie. Cena jednego prania to około 6 000 IDR za kilogram. Nie opłaca się prać rzeczy płacąc za każdą sztukę osobno. Nie spodziewajmy się Internetu w hostelach czy knajpach. W niemal każdej miejscowości znajdziemy jednak kawiarenki internetowe w których za godzinny dostęp do Internetu zapłacimy od 3 000 do 6 000 IDR.