Informacje o Indonezji

Indonezja to malowniczy kraj o powierzchni 1,9 mln km2 i 240 mln mieszkańców. Państwo to leży na 17 508 wyspach, z których tylko 6 000 jest zamieszkanych. Mieszkańcy Indonezji są w większości wyznawcami islamu, mówią w języku indonezyjskim, angielskim lub holenderskim. To zróżnicowane kulturowo i piękne państwo jest marzeniem wielu osób kochających podróże, jednak warto odpowiednio przygotować się do wyjazdu, tak aby przywiezione z niej wspomnienia były wyłącznie pozytywne i cieszyły nas zamiast zasmucać.

Informacje o Indonezji

Do Indonezji najlepiej jechać  w porze suchej, czyli od maja do września. W czasie pory deszczowej często zdarzają się monsuny uniemożliwiające dotarcie do niektórych miejsc ze względu na zawieszenie kursów promów. W porze deszczowej jednak ceny są niższe, a miesta mniej zatłoczone turystami.

 

Wiza wjazdowa nie jest obowiązkowa przy przylotach do portów lotniczych Batam, Surabaya, Medan, Dżakarta i Denpasar. Bez wizy można przebywać w Indonezji do 30 dni. W innych portach należy zapłacić za wizę on arrival, którą można później przedłużyć do 2 miesięcy. Jeśli chodzi o ceny lotów, często są one bardzo atrakcyjne, trzeba tylko poczekać na odpowiednią promocję przewoźnika.

Nocleg dla dwóch osób w hotelu kosztuje od 6 do 10 dolarów. Tylko w najdroższych hotelach znajdziemy ciepłą wodę i prysznic. Jeśli zależy nam na niskiej cenie, lepiej ustalić ją osobiście - cena będzie niższa nić przy telefonicznej negocjacji. Im dłużej zatrzymujemy się w hotelu, tym niższą cenę możemy utargować. Jedzenie w Indonezji to jedna z największych atrakcji tego kraju. Warto próbować potraw zarówno w lokalnych knajpkach jak i w lokalach turystycznych - choć tam oczywiście zapłacimy więcej.

 

Komunikacja w Indonezji może być dość problematyczna. Dobrze działają przeloty lokalne, których ceny są dość atrakcyjne. Również w miarę tanie są przejazdy autobusowe - o ile umiemy dobrze się targować. Możemy również wynająć samochód - będzie nas to kosztowało około 5 dolarów za dzień jeśli zdecydujemy się prowadzić samodzielnie, lub około 20 dolarów za samochód z kierowcą.

Należy pamiętać, że Indonezja to miejsce zakażeń malarią. Ta choroba, przenoszona przez komary, może mieć poważne konsekwencje. Lekarze informują o zagrożeniu, mimo to turyści często ignorują te ostrzeżenia lekkomyślnie zachowując się podczas wyjazdu. Tymczasem stosowanie moskitier czy środków owadobójczych do rozpylania w pomieszczeniach znacząco wpływa na ilość ukąszeń. Dodatkowo dobrze jest smarować  lub psikać skórę preparatami zawierającymi tak zwany DEET. Nie polegajmy na środkach z olejów roślinnych czy zapachowych substancjach - nie odstraszą one komarów tak skutecznie jak profesjonalne środki, mimo że przyjemnie pachną. By uchronić się przed malarią można również przyjmować tabletki przeciwmalaryczne produkowane z chlorokiny, doksycykliny, proguanilu, melfokiny, lub atowakwonu i proguanilu. Nie istnieje szczepionka przeciwko malarii.

 

Zakażenie malarią może mieć niebezpieczne skutki. Jest to choroba pasożytnicza, z powodu której w samej Europie w latach 1990-2003 zmarło ponad 900 osób. Pierwsze objawy tej choroby można pomylić z grypą. Odczuwamy bóle mięśniowo-stawowe, jesteśmy drażliwi, nasze samopoczucie ogólnie spada. Kolejnym etapem rozwoju choroby jest gorączka malaryczna z następującymi naprzemiennie dreszczami i fazą gorąca oraz fazą potów.