Kiedy jechać do Indonezji?

Indonezja to piękny kraj położony na wyspach, wśród których wiele stanowi wyspy górzyste, wulkaniczne, a na wielu innych znajdziemy stare lasy deszczowe. Wysp wchodzących w skład terytorium Indonezji jest aż 17 000. Największe z nich to Sumatra, Jawa, Sulawesi i Borneo. Turyści upodobali sobie również małą wyspę Bali. Z powodu takiego rozczłonkowania kraju panują w nim bardzo różne warunki klimatyczne. Zdarza się to nawet na bardzo podobnych do siebie wyspach. Im wyżej tym temperatura zwykle jest wyższa. Opady sterowane są tu wiatrami, które silnie oddziaływają na wszystkie wyspy. Największe z nich to monsun północny, pojawiający się pomiędzy listopadem i marcem, a także monsun południowy, wiejący od maja do września. W kwietniu i październiku obserwujemy fazy przejściowe, z bardzo zmiennymi wiatrami. Przy tak wielkim zróżnicowaniu klimatycznym pojawia się bardzo ważne pytanie - kiedy najlepiej jest pojechać do Indonezji?

Kiedy lecieć

Najważniejszym czynnikiem klimatycznym przy podróży do Indonezji jest deszcz. Ponieważ na większości indonezyjskich wysp panuje klimat równikowy, opady występują tu niemal cały rok. Sumy roczne opadów w takich miejscach wahają się od 3 000 aż do 6 000 mm. Są w Indonezji również wyspy, na których panują dwie pory roku - sucha i deszczowa. Na wyspach z wybrzeżami południowymi i tych które położone są na południe od równika pora deszczowa przypada na czas wiania monsunu południowego - czyli latem. Z kolei wyspy na północy są bardziej deszczowe podczas monsunu północnego, a więc zimą. Jeśli zatem porę wyjazdu uzależniany od ilości opadów w danym czasie, należy zwracać uwagę na konkretne miejsce do którego podróżujemy. Niemniej jednak w Indonezji pada praktycznie cały rok, a opady są gwałtowne - pojawiają się również burze. Sama Dżakarta, uważana za najbardziej suche miejsce Indonezji ma większe roczne ilości opadów niż najbardziej deszczowe z miast Europy.

Jeśli chodzi o temperaturę, również ona nie jest jednoznaczną podpowiedzią dla określenia daty naszego wyjazdu. W Indonezji bowiem - jak w każdym miejscu o klimacie równikowym - temperatura jest w miarę stała i przez cały rok waha się w okolicach 27 stopni Celsjusza. Temperatura spada jedynie w górach - nawet do 25 stopni - oraz w głębi wysp, gdzie lokalnie wynosi ona od 20 do 30 stopni Celsjusza. W najbardziej typowych miejscach w ciągu dnia temperatury sięgają ponad 30 stopni, by w nocy spaść poniżej 25 stopni Celsjusza. Jeśli więc nie pada, pogoda jest zawsze przepiękna i słoneczna. Wilgotność powietrza niemal wszędzie w Indonezji wynosi powyżej 90 %, co sprawia, że czujemy duszność niemal przez cały czas.

 

Od maja do października w Indonezji teoretycznie panuje pora sucha i to ten okres uważa się za najbardziej optymalny do wyjazdów turystycznych. Pora sucha panuje wtedy jednak tylko na obszarach północnej Indonezji. Jeśli chcemy zwiedzić całą Indonezję, polecanym miesiącem jest wrzesień. Jeśli marzy nam się wyprawa na południe kraju, najlepiej wybrać się tam w okresie od października do kwietnia. Na poszczególnych wyspach bardzo różnie układają się pory suche i deszczowe, warto więc - jeśli wybieramy się na konkretną z nich - korzystać z diagramów pogodowych właśnie dla niej.