Najciekawsze miejsca w Indonezji

Każdy przywozi z Indonezji inne wspomnienia, inne rzeczy go zachwycają czy zadziwiają. Poniżej kilka subiektywnie najciekawszych atrakcji tego wyspiarskiego państwa.

Najciekawsze miejsca

Jedną z najbardziej obleganych atrakcji turystycznych na Jawie jest wulkan Bromo. Można tu podziwiać piękne widoki zarówno wokół wulkanu jak i z jego szczytu. Organizatorzy wycieczek oferują dojazd pod wulkan samochodem terenowym przez piękną sawannę, która robi wrażenie. Można tu wynająć konia by galopem puścić się przez wulkaniczne pustkowie. Wrażenie robią również schody prowadzące aż na samą krawędź krateru.

Ogromną atrakcją Jawy jest świątynia Borobodur. Choć mniejsza niż chociażby Ankor Wat, i tak imponuje swoim rozmachem i architekturą, a ze szczytu można podziwiać rozległe widoki. Świątynię otacza zieleń, a w środku znajdziemy piękne, złożone płaskorzeźby.

Będąc w Malang koniecznie trzeba odwiedzić ptasi targ. Jest to miejsce w którym zobaczymy setki ptaków zamkniętych w różnokolorowych klatkach a obok nich mnóstwo jaszczurów, kotów, żółwi, owadów. Warto przejść się tam nie po to by coś kupować, ale by na własne oczy zobaczyć ten klimat.

 

Jedzenie w Indonezji to coś, czego koniecznie trzeba spróbować. Króluje tu smażony ryż, ale istnieje wiele regionalnych potraw wartych spróbowania. Chociażby balijskie Satay tuńczykowe, nadziewane na łodygi trawy cytrynowej. Na Bali zjemy również przepyszne babi guling - prosiaka z rusztu. Lokalną specjalnością Yogjakarty jest gulasz z Jackfruita z mlekiem kokosowy. Do tego świetne curry wołowe, zupa Rawon - jest w czym wybierać.

 

Ogromnym szokiem kulturowym w Indonezji mogą okazać się jej mieszkańcy. Doświadczymy tu ogromnej życzliwości wszędzie - na ulicach, w lokalach czy na targowiskach. Większość mieszkańców jest ciekawa turystów, chętnie zatrzymuje się na rozmowę czy wymianę wrażeń. Oczywiście, zdarzają się naciągacze, ale jest ich znacznie mniej niż ludzi który po prostu chcą porozmawiać.

 

Papierosy to element Indonezji od którego nie uciekniemy. Pali się tutaj wszędzie, na ulicach, w autobusach, w pociągu, w restauracjach, sklepach. Nawet kierowcy busów w zasadzie nie wyjmują papierosa z ust, odpalając "jednego od drugiego". Dym papierosowy unosi się tu wszędzie i trzeba go pokochać, by naprawdę móc cieszyć się Indonezją. Najpopularniejsze papierosy to Kreteki. Nawet jeśli nie palimy na co dzień, warto skusić się na Kreteka do indonezyjskiej kawy - bez tego doświadczenia nie poczujemy prawdziwej Indonezji.

Najlepszym sposobem na zwiedzanie bali jest motocykl lub samochód. Przejechanie całej wyspy w pojedynkę motorem jest cudownym przeżyciem. Jeśli jednak jest nas więcej, można za około 15 dolarów dziennie wynająć dobry terenowy samochód i przemierzać całą wyspę. Dzięki takiemu rozwiązaniu pozostajemy niezależni od biur turystycznych i organizatorów wycieczek i możemy dojechać niemal w każde miejsce na Bali. Samochód pomoże nam dotrzeć pod najpiękniejsze wodospady, wysokie wzgórza. Warto wyposażyć się w GPS, by nie zabłądzić i nie psuć sobie wycieczki poszukiwaniem drogi do hostelu czy atrakcji turystycznej.