Praktyczny przewodnik po Indonezji

Indonezja to kraj wart zobaczenia przez cały rok. Klimat praktycznie się tu nie zmienia, w każdej porze roku mamy szansę zarówno na piękne słońce jak i deszcz. W większości miejsc istnieje rozróżnienie na porę suchą i deszczową, ale ostatecznie pogoda zależy od lokalnych wiatrów i szczęścia podróżującego. Teoretycznie i zgodnie z doświadczeniami najgorsza pogoda zdarza się w Indonezji w październiku, listopadzie i grudniu - również w tym czasie można jednak odwiedzać ten kraj, spodziewając się po prostu krótkich przerw w doskwierającym wszystkim upale.

Praktyczny przewodnik po Indonezji

Jeśli chcemy poruszać się po Indonezji autostopem, musimy być ostrożni. W zależności od wyspy, poziom autostopowania może być skrajnie różny. Dość łatwo można poruszać się po Celebes, natomiast na Jawie jest z tym duży problem (Jawajczycy generalnie nie słyną z uczynności). Południowe wyspy są z reguły wyspami biednymi - panuje tu mały ruch samochodowy i bardzo trudno złapać darmowy transport. Łapiąc "stopa" należy zwracać uwagę na to, czy zatrzymujący się samochód nie ma żółtych tablic - wtedy jest to płatny transport. Zawsze wsiadając do jakiegoś samochodu warto upewnić się, że zabiera nas za darmo.

 

Indonezja to kraj niezwykle różnorodny - w każdym regionie wygląda inaczej, są inne ciekawe miejsca do odwiedzenia, stykamy się z trochę inną kulturą. Jeśli będziemy w okolicach Jogjakarty, koniecznie musimy zobaczyć wulkan Merapi. Jego erupcja miała miejsce w 2010 roku i była to bardzo gwałtowna erupcja, niszcząca kilka całych wiosek mieszczących się najbliżej wulkanu. Można tu wciąż zobaczyć zupełnie zniszczone domy i samochody przyprawiające oglądających o dreszcze.

 

Jeśli wybieramy się na Jawę, obowiązkowym punktem wycieczki jest płaskowyż Ijen, na którym znajduje się ręczna kopalnia siarki. Ogromna ilość ludzi pracuje tutaj ponad ludzkie siły. To miejsce jest już znanym punktem turystycznym, co wyczuli robotnicy. W zamian za zdjęcie często proszą o papierosa lub pieniądze. Warto przygotować się na tę ewentualność i przynieść ze sobą parę batonów, za które również będą wdzięczni.

 

Na Bali warto zanurkować - najlepiej w okolicy Nusa Lembongan, gdzie codziennie można pływać z mantami a nawet spotkać mola-mola. Ta wyspa poza nurkowaniem oferuje turystom imprezową atmosferę i niskie ceny pysznego jedzenia. Wyspa Borneo to najlepsze miejsce na świecie do obserwowanie orangutanów. Życie tutaj zdecydowanie spowalnia i można cieszyć się klimatem prawdziwej Indonezji - oczywiście jeśli mamy odpowiednio dużo czasu. Celebes to wyspa, której największe miasto, Maskar, nie oferuje nic ciekawego ani oryginalnego. Warto za to zagłębić się w mniejsze wioski. Na północy można zobaczyć Togeany, czyli jedną z największych atrakcji turystycznych Indonezji. Na południu, w Birze można obserwować produkcję przez miejscowych doskonałych szkunerów a także zanurkować z żółwiami i rekinami rafowymi. Z kolei Tana Toraja to miejscowość bardzo turystyczna, ale ciekawa - można tu zobaczyć trumny wiszące na klifach i kości w głębinach jaskiń.

 

Indonezja, jako bardzo rozległy kraj, posiada jeszcze wiele atrakcyjnych miejsc, do których nie sposób dotrzeć w trakcie jednego wyjazdu. Koniecznie trzeba zobaczyć Sumatrę, Moluki,  Papuę i tysiące innych miejsc, rzadziej uczęszczanych przez turystów ale tym bardziej godnych zobaczenia.