7 imponujących wulkanów Indonezji

W najbardziej aktywnym regionie sejsmicznym na planecie zwanym Pierścieniem Ognia indonezyjskie wulkany są nie tylko najbardziej spektakularnymi atrakcjami, ale również najbardziej dynamicznymi. Wiele z nich przecież pozostaje nadal aktywnych. Przedstawiamy krótki przewodnik po najpiękniejszych wulkanach Indonezji.

Gunung Rinjani
Gunung Rinjani jest drugim pod względem wielkości wulkanem w Indonezji, położonym na pięknej, rajskiej wyspie Lombok. Niesamowita przyroda, która otacza górę, inspiruje lokalnych i zagranicznych turystów do odwiedzenia okolic wulkanu oraz wycieczki po malowniczych wzgórzach. Jednak niezrównane piękno i prawdziwa niespodzianka czeka na tych, którzy są na tyle zdeterminowani, aby dotrzeć na sam szczyt. Góra ma na szczycie wspaniałe jezioro kraterowe, nazywane Segara Anak, z zachwycającą błękitną wodą i bujną zielenią otaczających wzgórz.

Gunung Ijen
Wędrówka na Mount Ijen nie tylko nagradza gości zapierającym dech w piersiach widokiem i chłodnym wietrzykiem, ale także z rzadkimi, niebieskimi płomieniami siarki, które jarzą się nad kalderą wulkanu. Lokalni i międzynarodowi turyści uznają tutejsze widoki za zjawiska z innego świata i nie ma osoby, która zawiodłaby się odwiedzając Gunung Ijen. Zwiedzający mogą również kupić ciekawe pamiątki sprzedawane przez górników na górze, urocze rzeźby wykonane z siarki.

Gunung Agung
Gunung Agung to najwyższy punkt na Wyspie Bogów, Bali. Szanowana przez swoje naturalne piękno, góra jest uważana przez mieszkańców wyspy za miejsce święte. Ich własny Olimp, na którym bogowie mają swoją siedzibę. Na górze znajduje się największa na wyspie świątynia lub "Matka Świątynia" Besakih. Ze względu na dosyć trudne warunki do wspinania się oraz święty charakter tego miejsca podczas uprawiania turystyki pieszej na tej górze konieczne jest zatrudnienie lokalnego przewodnika. 

Gunung Bromo
Mount Bromo jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Indonezji. Znajduje się pośrodku równiny "Morze Piasku", z przepięknym widokiem na różne górskie budowle. Bromo jest również bardzo popularną atrakcją turystyczną, ponieważ osiągnięcie szczytu nie musi wiązać się z najmniejszym wysiłkiem. Turyści mogą wynająć jeepa do pokonania piaszczystego terenu w pobliżu góry, kontynuować drogę jazdą konną, a następnie wspiąć się po schodach do krateru.

Gunung Merbabu
Merbabu jest jednym z najbardziej popularnych celów wycieczek w Jawie o wysokości 3414 metrów n.p.m. To wystarczająco wysoko, aby można było podziwiać inne góry widoczne w okolicy. Wycieczka na szczyt zapewnia wędrowcom widok na piękne sawanny, wzgórza, bujną roślinność i inne góry w tle. Merbabu ma pięć wspaniałych kalder i rozległe pole szmaragdowe w pobliżu szczytu.

Gunung Batur
Jest jednym z najbardziej popularnych miejsc do oglądania magicznych wschodów słońca na Bali. Dlatego szlaki turystyczne wiodące na tę górę są często zapełnione turystami. Pomimo wysokości 1717 metrów n.p.m., wspinaczka na szczyt może zostać zakończona w czasie krótszym, niż trzy godziny. Mount Batur zawdzięcza swoje naturalne piękno również siostrzanemu szczytowi. Oprócz chłodnego, górzystego powietrza i wspaniałej "podwójnej kaldery", goście są witani majestatycznym widokiem na wzgórze Abang w tle.

Gunung Merapi
Merapi jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Indonezji, w dialektach lokalnych określanym, jako "góra ognia". Ostatnia duża erupcja miała miejsce w 2010 roku, zabijając ponad 200 osób. Od tej pory góra jest stosunkowo cicha, co pozwala na wędrówkę do krawędzi krateru. Zwiedzający mogą również zbadać ruiny cywilizacji, która kiedyś żyła wokół wulkanu. Niektóre części góry są obecnie popularnym miejscem turystyki geologicznej, pełniąc jednocześnie rolę ośrodka edukacyjnego.