Ceny w Indonezji

​Indonezję tworzy kilkanaście tysięcy wysp i wysepek. Nic dziwnego, że charakteryzuje ją ogromna różnorodność. W zależności od wyspy, spotkamy się tu z różną pogodą, odmienną roślinnością oraz rozmaitymi cenami. Okazuje się, że najtaniej jest na Jawie. Bali, ze względu na rozwinięty poziom turystyki, proponuje turystom znacznie wyższe ceny. Bardzo drogo jest na Papui. Wyspa ta jest mocno odizolowana od całej reszty. Nie posiada własnego przemysłu. Rolnictwem prawie nikt się tutaj nie para. Wszystkie towary trzeba, zatem przywozić z innych, daleko położonych wysp.

Co? Gdzie? I za ile?
Walutą indonezyjską jest rupia, określana skrótem IDR. Turyści z Polski muszą mieć świadomość, że nie wymienią złotego bezpośrednio na rupie. Najlepiej najpierw wymienić złotówki na dolary lub euro, a potem dopiero na walutę Indonezji. Cena rupii zależy, więc od kursu dolara czy euro. 

Najkorzystniej zaopatrywać się w Indonezji na ulicznych straganach czy lokalnych targach. Z dwóch powodów. Po pierwsze ceny są tutaj dużo niższe, niż w centrach handlowych i dużych supermarketach. Po drugie targowanie jest codziennym zwyczajem. Negocjacje cen zawsze wchodzą w grę. Przyjeżdżając do Indonezji warto zdobyć rozeznanie w cenach, aby nie dawać się naciągać. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie w lokalnych sklepach cen podstawowych produktów. Nawet w niektórych sklepach można negocjować ceny. Warto się tego nauczyć. Tak, jak w innych krajach egzotycznych, drogie bywają miejsca typowo turystyczne. Woda mineralna czy sok ze świeżych owoców w znanym kurorcie może być nawet kilka razy droższy, niż na ulicznym stoisku. 

Co warto kupić w Indonezji
Indonezja znana jest z doskonałej jakości wyrobów rzemieślniczych. Regionalne dzieła tutejszych snycerzy będą fantastyczną pamiątką z tego kraju. Nie brakuje tu sklepów sprzedających piękne wyroby z drewna. Warto odwiedzać także sklepiki z antykami, gdzie za niewielkie ceny kupimy tradycyjne indonezyjskie figurki. Bardzo oryginalne są pamiątki bambusowe, z orzecha kokosowego lub drewna tekowego. Ogromną popularnością cieszą się także produkty skórzane: odzież, buty, paski czy torebki. Niezwykle charakterystyczne dla kultury indonezyjskiej są batiki. To tkaniny zdobione w ciekawy sposób. Nanosi się na nie wosk, tworząc fantazyjne, niekiedy bardzo skomplikowane wzory, a następnie barwi. Potem wosk jest usuwany, a na materiale zostają spiralne i geometryczne wzory, motywy ptaków, lalek czy bawołów. W Indonezji warto nabyć również produkty ze złota i srebra, często ozdobione półszlachetnymi kamieniami. Charakterystyczną pamiątką z Indonezji są misterne rzeźby z kości oraz wszelkiego rodzaju plecione rzeczy np. kapelusze czy koszyki.