Ciekawe miejsca w Indonezji - poradnik

Indonezja to ostatnio jedno z bardziej popularnych miejsc do którego wybierają się turyści na dłuższe i krótsze podróże. Przede wszystkim Indonezja jest krajem wyspiarskim – największym na świecie. Jest również niezwykle bogata w przepiękne miejsca, urokliwe widoki i niespotykane okoliczności zarówno przyrodnicze jak i kulturowe. Jeżeli i wy planujecie taki wyjazd koniecznie powinniście zobaczyć kilka miejsc – które choć trochę pokażą wam jak bogata w piękno jest właśnie Indonezja. 

O Indonezji słów kilka
Indonezja to kraj który leży na 17 508 wyspach a jedynie 6 000 z nich jest zamieszkane. Populacja Indonezji wynosi około 240 milionów mieszkańców, którzy w ponad 85% są muzułmanami. Mieszkańcy Indonezji należą do aż 250 grup etnicznych i mówią w blisko 600 dialektach. Tak więc kultura tego Państwa jest inna niż w Europie ale zarazem bardzo egzotyczna i ciekawa. Będąc w Indonezji koniecznie więc powinniśmy zwiedzić kilka miejsc pokazujących nam jej różnorodność i to jak bardzo ciekawym i pięknym miejscem jest. 

Park Narodowy Komodo
Park ten nazywany jest indonezyjskim cudem natury, gdzie krajobrazy są wręcz nie do opisania. Rezerwat przyrody na wyspie Komodo został utworzony w 1980 roku, natomiast już od 1991 roku jest on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obszar parku jest ogromy, ma powierzchnię ponad 187 tysięcy hektarów, oraz rozciąga się aż na trzy duże wyspy – Rinca, Padar i Gili Motong, oraz wiele, wiele mniejszych. Park Narodowy Komodo jest domem i miejscem życia największej znanej na całym świecie jaszczurki – warana z Komodo, zwanego czasami również smokiem z Komodo. Oprócz warana park ten zamieszkują również inne niezwykle rzadko spotykane i piękne zwierzęta takie jak: makaki, czy na przykład kakadu czubate. Park Narodowy Komodo jest też idealnym miejscem dla wszystkich tych osób, które lubią spędzać czas w sposób aktywny ponieważ znajdziemy tu mnóstwo strzelistych klifów, piaszczystych zatok i wulkanicznych wysp po których można wędrować. 

Świątynia Borobudur
Jest to jeden z najważniejszych zabytków kulturowych Indonezji. Piramida schodkowa powstała najprawdopodobniej między 750 a 850 rokiem naszej ery. Świątynia Borobudur jest największą buddyjską świątynią na całym świecie, warto również wiedzieć, że pierwotnie, wiele lat temu miejsce to było poświęcone kultowi bóstwa Śiwa.

Jezioro wulkaniczne Toba
Na wyspie Sumatra można obejrzeć największe wulkaniczne jezioro świata, liczy ono aż 100 kilometrów długości, 30 kilometrów szerokości i 500 metrów głębokości. Prócz tych ogromnych wymiarów jest również bardzo stare, bo powstało ponad 70 tysięcy lat temu w miejscu, w którym wtedy znajdował się krater superwulkanu.
Miejsce w którym jest to jezioro jest jednym z najpiękniejszych na Sumatrze – krajobraz wypełniają malownicze, piękne wzgórza, strome klify i pola ryżowe, które ciągną się aż po horyzont – całość przywołuje uczucie wolności, a człowiek czuje że właśnie widzi coś niezwykle pięknego. Na środku jeziora Toba położona jest wyspa co jest również ciekawostką, ponieważ jest to największa wyspa położona na terenie innej wyspy na świecie – nazywana Samosir. Oprócz pięknych widoków znajdą się tu również inne atrakcje turystyczne, takie jak na przykład kąpiel w gorących źródłach oraz przeprawa promowa na wyspę Samosir, połączona z poznawaniem kultury zamieszkujących ją Bataków.

Wulkan Bromo
Wulkan ten również znajduje się na Jawie, zaliczany jest on do najważniejszych naturalnych atrakcji w Indonezji. Ze szczytu wulkanu Bromo rozciąga się przepiękny widok na okoliczne wyspy. 
Ten wulkan jest jednak dalej czynny, a ostatnia erupcja miała miejsce w 2004 roku. Zwiedzanie tej wulkanicznej wyspy jest więc niemałym wyzwaniem dla turystów. Ci którzy zdobyli Bromo opowiadają, że widok zamglonej doliny o wschodzie słońca jest jednym z najpiękniejszych jakie widzieli w całym swoim życiu i że jest to również to co będąc w Indonezji trzeba zobaczyć koniecznie. Punkt obserwacyjny, dostępny dla turystów znajduje się na ternie Parku Narodowego Bromo-Tengger-Semeru.

Wyspa Lombok
Wyspa ta to wprost bajeczne miejsce, sąsiaduje ona ze słynną Bali w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, ale nie jest tak zatłoczona jak Bali. Najlepszą porą na odwiedzenie wyspy Lombok jest okres od maja do października, gdy na obszarze kraju panuje pora sucha.