Krakatau - wyspa wulkan

Krakatau jest to wyspa znajdująca się w Cieśninie Sundajskiej, pomiędzy indonezyjskimi wyspami Sumatra i Jawa. Wyspa Krakatau jest aktywnym wulkanem, który jest klasyfikowany jako stratowulkan. Wyspa ta przez dość długi czas uważana była za bezpieczne miejsce, ponieważ wybuchy, które miały tam miejsce notowane były na dawne czasy – od około V wieku naszej ery do około XVII wieku naszej ery. Nikt więc nie spodziewał się tragicznego, ogromnego wybuchu dwa wieki później. 

Wybuch w 1883 roku
Ogromny wybuch na niewielkiej wulkanicznej wyspie Krakatau miał miejsce w roku 1883. W lutym tego roku wulkan zaczął się „budzić” – zaczęto notować aktywność sejsmiczną wulkanu. W pobliskich rejonach notowano trzęsienia ziemi, nikt nie przewidział jednak wielkości tragedii ze względu na to, że wstrząsy których doświadczali mieszkańcy były dość słabe. W maju wystąpiła pierwsza eksplozja po której przez trzy kolejne miesiące nie działo się nic. Oprócz stosunkowo niewielkich ilości czarnego dymu - cisza. W czasie tym wewnątrz wulkanu jednak działo się wiele, a mianowicie zaczął podnosić się poziom magmy, zatykając wszelkie ujścia i stwarzając niebezpieczne warunki w których dodatkowo wzrastało ciśnienie gazów wulkanicznych. W sierpniu roku 1883, eksplodował jeden z trzech kraterów, dookoła widać było jedynie ciemny pył i popiół wulkaniczny, następnego dnia wybuch się powtórzył tylko ze zdwojoną siłą – huk który wydobył z siebie wulkan był tak ogromny, że słyszano go nawet na odległej o 4800 km wyspie Rodrigues na Oceanie Indyjskim. A w efekcie aż 70 procent wyspy po prostu zniknęło. Wybuch ten spowodował tsunami, którego fale sięgały aż 40 metrów wzwyż. W efekcie tych tragedii zginęło ponad 35 tysięcy ludzi. 

Krakatau – miejsce badań
Krakatau to miejsce, które do dziś jest punktem ogromnego zainteresowania naukowców, przede wszystkim biologów i geologów, którzy zainteresowali się nią przede wszystkim ze względu na to, że ta ogromna tragedia po erupcji wulkanu zniszczyła całkowicie życie na tej wyspie. Naukowcy zastanawiają się między innymi nad tym jak wyglądało życie na wyspie przed wybuchem oraz, dzięki stworzonym warunkom przez naturę, obserwują czy i jak powstanie na niej życie teraz. 

Dziecko Krakatau
Po wybuchu który zniszczył wyspę Krakatau z wody wyłoniła się nowa, którą nazwano Anak Krakatau czyli w tłumaczeniu „Dziecko Krakatau”. A tą znikomą część wyspy Krakatau, która została po erupcji potocznie zaczęto nazywać „Matką Krakatau”. Anak Krakatau to wyspa – wulkan wulkan, do tego jest bardzo aktywny. Każdego roku rośnie o około 5 metrów. Obecnie wyspa ta osiągnęła wysokość ok. 350 metrów.

Wyspa pod kątem turystycznym
Wyspa jest częścią parku narodowego Ujung Kulon, który to jest wpisany na listę dziedzictwa światowego UNESCO. Aktywny wulkan, surowe krajobrazy, a także pola zastygłej lawy, dym wydobywający się z krateru i całość krajobrazu robi ogromne majestatyczne i egzotyczne wręcz wrażenie. Wyspa ta w swojej inności jest piękna, oryginalna i interesująca. W Jednak oprócz tych cudownych widoków wyspa oferuje również inne przyjemności i atrakcje takie jak na przykład ciepłe morze i niewielką wulkaniczną plażę. Na całej wyspie wyłącznie w jednym miejscu znajdziemy niewielki las, który jest osłonięty od wulkanu pozostałościami starego krateru - jest to również punkt widokowy – do którego mogą dotrzeć turyści. 

Jak zwiedzić to miejsce?
Wbrew pozorom nie jest to tak proste i łatwe przedsięwzięcie. Wyspa Krakatau położona jest jak już pisałam w cieśnie Sundajskiej w odległości około 65km od wyspy Jawa i około 45km od wyspy Sumatra. Na wyspę Krakatau można dotrzeć z obydwu tych wysp, jednak turyści najczęściej wybierają jeszcze inną możliwość a mianowicie jak punkt wypadowy wyznaczają miejscowość Carita Beach, które położone jest około 150km na zachód od Dżakarty. Do Dżakarty natomiast już dostać się nie jest problemem. Najłatwiej jechać z zorganizowaną wycieczką, osoby które chcą wybrać się pojedynczo muszą poczekać na jakąś grupę lub wynająć łódkę co jest dość drogie. Pamiętajcie również koniecznie zarezerwować sobie przynajmniej pół dnia - a to już jest bardzo okrojone minimum - na wycieczkę na wyspę Krakatau, tak aby móc wszystko obejrzeć i nacieszyć się niecodziennymi, pięknymi i niezwykle egzotycznymi widokami, które będą wszędzie dookoła.