Praktyczne informacje o Indonezji

Jeśli po raz pierwszy planujesz wakacje w Indonezji, jest sporo rzeczy, których się musisz dowiedzieć wcześniej. Pomimo tego, że ten wyspiarski kraj to jeden z częstszych kierunków podróży Europejczyków, musimy mieć świadomość tego, że czeka nas w nim kulturowy szok. Nie ma co ukrywać, Indonezja jest bardzo egzotycznym krajem, szczególnie dla ludzi, którzy żyją w naszej strefie klimatycznej. Dlatego specjalnie dla was przygotowaliśmy poradnik w pigułce - czyli to, co koniecznie musisz wiedzieć przed wylotem do Indonezji.

Indonezja ogólnie
Do Indonezji należy kilkanaście tysięcy wysp i wysepek, łącznie w sumie około 17 tysięcy. Statystyki mówią, że co trzecia z nich jest bezludna, a na wielu pomniejszych mieszkają grupki etniczne całkowicie odcięte od świata i cywilizacji. Stolicą Indonezji jest Dżakarta, równocześnie największe miasto w kraju, w której mieszka około 9 milionów mieszkańców (a w aglomeracji do 30 milionów ludzi). Ponadto Dżakarta jest 12. największym państwem na całym świecie pod względem właśnie mieszkańców! Stolica znajduje się w południowo-zachodniej części Indonezji na wyspie Jawa. 
Językiem urzędowym w Indonezji jest język indonezyjski, ale w kraju mówi się również z powodzeniem po angielsku, niderlandzku, jawajsku oraz w dziesiątkach odmian lokalnych języków etnicznych. Wynika to właśnie z tego, że Indonezja z geograficznego punktu widzenia jest krajem wyspiarskim, a więc niemożliwością by było ujednolicenie języka gdzieś, gdzie poszczególne wyspy to właściwie odrębne jednostki, które administracyjnie należą do jednego państwa. Waluta lokalna to rupia indonezyjska (IDR), gdzie 1 PLN równa się 3600 IDR (według średniego kursu z maja 2017 roku). Dla porównania, za 1 USD dostaniemy 13300 IDR, a za 1 EU - 15000 IDR. 

Czy wybierając się do Indonezji potrzebuję wizy?
Krótko mówiąc - tak. Obywatele Polski, niezależnie od posiadanego paszportu mają obowiązek posiadania wizy - turystycznej, pobytowej, służbowej czy tranzytowej. Najłatwiejsza do zdobycia jest oczywiście wiza turystyczna, którą odpłatnie dostaniemy na większych lotniskach albo w portach morskich, tzw. visa uppon arrival. Jest ona ważna przez 30 dni na terytorium Republiki Indonezji i trzeba o tym pamiętać, jeśli planujemy dłuższy pobyt - na miejscu można przedłużyć wizę tylko o 30 dni, za dodatkową opłatą, w urzędzie imigracyjnym. Jeśli chcesz pozostać w Indonezji dłużej, koniecznie aplikuj o wizę w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Czasem zdarza się, że kontrola graniczna może od Ciebie zarządać okazania biletu powrotnego, więc bądź przygotowany również na taką możliwość (czasem nawet posiadanie biletu może być konieczne podczas składania wniosku o wizę). Powinieneś mieć przy sobie również potwierdzenie wyciągu z twojego konta bankowego, że masz pieniądze na cały pobyt. Jeśli chodzi o istotne przepisy celne, to nie są one bardzo obostrzone - to, o czym powinieneś pamiętać, to zakaz wywiezienia z kraju więcej niż 5 milionów rupii. Zakaz ten obowiązuje tylko na lokalną walutę.Służba celna może również poprosić o oddanie leków, jeśli nie mają one międzynarodowych etykietek.

Co z ubezpieczeniem?
Do obowiązkowych należy ubezpieczenie komunikacyjne, natomiast jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, nie jest wymagane. Co oznacza, że jako odpowiedzialny podróżnik, powinieneś je wykupić. Różne instytucje oferują wiele ubezpieczeń turystycznych, więc dla własnego bezpieczeństwa się za tym rozejrzyj. Pamiętaj, że spędzasz czas w odległym i zupełnie innym pod każdym względem kraju, nie masz pojęcia jak zareaguje twój organizm. 

Szczepienia
No właśnie, szczepienia również są kwestią interesującą. Żeby wjechać do Indonezji nie ma obowiązku okazania książeczki szczepień. Największym zagrożeniem są pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, gorączka krwotoczna denga (bardzo "popularna pogoda", trzeba mieć świadomość, że całkowite wyleczenie się z tej choroby zajmuje nawet rok!), żółtaczka typu A i B, gruźlica. Jeśli nie na wszystkie z tych chorób możesz się zaszczepić, bo np. szczepionki nie istnieją, pamiętaj o tym, by wziąć odpowiednie leki z międzynarodowymi etykietkami (lub małą ilość leków z polskimi etykietkami, tylko większe ilości wzbudzają podejrzliwość wśród celników). Jeśli jedziesz poza Jawę lub Bali, zapoznaj się z lekami profilaktycznymi przeciwko malarii.
Ważna informacja: woda, nawet ta w kranie, nie nadaje się do picia. Pod żadnym względem. 

Jak wygląda opieka medyczna w Indonezji?
Zarówno państwowa i prywatna służba zdrowia są płatne, a to, że zapłacisz spore pieniądze nie zagwarantuje dobrej jakości usług. Dlatego jeśli dzieje się coś złego, lepiej udać się jednak do prywatnej kliniki. Koszt wizyty lekarskiej waha się między 15 a 30 USD, chociaż jeśli sprawa jest naprawdę poważna, może wynieść nawet i 200 USD