Wulkan Gunung Merapi i inne wulkany Indonezji

Indonezja jest bardzo malowniczym i egzotycznym krajem o niepowtarzalnym, wulkanicznym krajobrazie. Ten wyspiarski kraj położony jest na ponad 17 tysiącach wysp i wysepek, w tym na około 6 tysiącach mieszkają ludzie. Cała Indonezja ma ogromną powierzchnię, bo ponad 1 900 000 kilometrów kwadratowych porośniętych gęstymi tropikalnymi dżunglami, w których ukrywają się setki wulkanów, w tym bardzo często - aktywnych.

Wyspa wulkaniczna
Obszar, w którym znajduje się Indonezja często zwie się Ognistym Pierścieniem Pacyfiku, albo pacyficznym pierścieniem ognia, ze względu na to, że właśnie w tym obszarze występuje największa liczba trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych na całej kuli ziemskiej. W Indonezji znajdziemy dokładnie 167 wulkanów, a w tym 77 aktywnych. Przez setki lat mieszkańcy tego wyspiarskiego kraju przekonywali się o ich niszczycielskiej sile, a współcześnie wulkany stanowią jedną z największą atrakcji. Na bardzo wiele z nich można wyjść w przeciągu kilku godzin bez specjalnego przygotowania i nawet kondycji. Organizowane są wycieczki na wulkany, które można wykupować w lokalnych hotelach. Wtedy na szlakach spotkamy setki ciekawskich turystów, dla których celem jest zrobienie sobie zdjęcia na szczycie potężnego wulkanu. Ale nie z każdym wulkanem jest tak łatwo - do zdobycia są możliwe, jak najbardziej, te również aktywne, ale na niektóre wulkany prowadzą nas zawiłe szlaki albo przez gęste tropikalne dżungle, albo przez piaszczyste pustkowia, gdzie słońce wykańcza wszelkie formy życia. Na te wulkany czasem trzeba wchodzić przez kilka dni i nocować w okolicznych wioskach, co na pewno jest nie lada przeżyciem. Potrzebujemy również specjalistycznego sprzętu i niezłej kondycji. Dlatego tak ważne jest, żeby przed wycieczką na jakikolwiek wulkan sprawdzić, jak wygląda trasa, na jaki wysiłek musimy być przygotowani oraz czy wejście jest w ogóle możliwe.

Góra Ognia
Najaktywniejszy wulkan Indonezji, Gunung Merapi, położony jest na największej wyspie, czyli Jawie. Nazywany przez mieszkańców Górą Ognia, nie bez powodu - najaktywniejszy wulkan, który wyrasta na najbardziej zaludnionej wyspie (Jawę zamieszkuje ponad 130 milionów ludzi) na pewno budzi zarówno strach, jak i szacunek. Jego pierwszy wybuch miał miejsce w 1548 roku, a ostatni - w listopadzie 1994 roku. Przez to, że wulkan nieustannie emituje materiał piroklastyczny (czyli lawa i inne wulkaniczne okruchy), znajduje się pod baczną obserwacją specjalnych instytucji badawczych. Wzbudził wiele strachu w 2006 roku, z powodu intensywnej aktywności ewakuowano około 34 tysiące ludzi z okolicy, ponieważ spodziewano się wybuchu. Do wybuchu nie doszło, ale to nie znaczy, że nikt nie zginął. Niestety, co jakiś czas wulkan wypluwa z siebie lawę i pokruszone kawałki skał, które niszczą najbliższą okolicę. Ostatnio przez taką nadpobudliwość zginęło 347 osób, a było to całkiem niedawno, bo w 2010 roku! Przy okazji tego nieszczęścia zostało zniszczone całe miasto, z którego do ucieczki było zmuszonych aż... 350 tysięcy ludzi. Wulkan Merapi to nie żarty!

Wspinaczka na Merapi
Pomimo tego, jest jednym z chętniej zdobywanych wulkanów na Jawie. Mierzy 2911 m n.p.m., a wejście na niego zajmuje około 4-5 godzin, w zależności od tempa i kondycji. Wiele osób upodobało sobie wędrówkę na szczyt w czasie nocy, ponieważ podobno z Merapi można zobaczyć jeden z najpiękniejszych wschodów słońca! Bardzo często jednak zdarza się, że do wulkanu nie można się nawet zbliżyć, właśnie z powodu jego wzmożonej aktywności, wtedy wszystkie trasy są pozamykane i pilnie strzeżone. Z jego szczytu widać inny, wyższy wulkan - Gunung Merababu, zwany również Górą Popiołu. Trekking na Merapi będzie jednym z bardziej niesamowitych przeżyć podczas wizyty w Indonezji - trasa dzieli się na kilka części, i o ile na początku czuje się, jakby to był zwykły spacer po asfalcie, to już bliżej szczytu wszędzie unosi się dym, a my stąpamy po pyle wulkanicznym, a momentami trasa jest stroma (a nawet pionowa). Dlatego polecamy nigdzie się nie spieszyć, szczególnie na odcinku, który biegnie tuż przy samej krawędzi wulkanu!

A najwyższy wulkan Jawy...
To wulkan Semeru. Również należy do gatunku z tych, które są bardziej aktywne. Bywają nawet okresy, kiedy wydaje z siebie odgłosy nawet co dziesięć minut! Mówi się, że przez ostatnie 200 lat zarejestrowano na nim ponad 60 poważniejszych erupcji, a mimo to nadal ludzie uparcie na niego wychodzą. Mierzy 3676 m n.p.m., a położony jest w słynnym parku narodowym Bromo-Tengger-Semeru (nazwa pochodzi od trzech wulkanów, które są też najwyższymi szczytami w okolicy). Wycieczkę na Semeru najlepiej rozłożyć na dwa, albo i na trzy dni. Jest wiele rzeczy w okolicy, które możemy zobaczyć, np. świątynie i kapliczki!