Wulkany Indonezji

Indonezja to kraj piękny, egzotyczny i niezwykle wręcz malowniczy. Słynie on przede wszystkim z tego, że jest to największy kraj wyspiarski na świecie, położony na 17 508 wyspach, z czego na jedynie około 6 000 wysp mieszkają ludzie. Bardzo charakterystyczną cechą Indonezji są licznie występujące na wyspach wulkany, jednak jedynie 12% z nich jest aktywnych. Jest to duża atrakcja która wciąż przyciąga ogromne tłumy turystów – nikt już nie myśli o nich jak o śmiercionośnych siłach natury. Jednak nie wolno nam zapominać, że to wciąż żywioł, którego ludzie nie są w stanie okiełznać. Tym bardziej, że Indonezja położona jest w tak zwanym „Ognistym Pierścieniu Pacyfiku” – jest to strefa otaczająca Ocean Spokojny – w tej właśnie strefie według badań występują najwyższe wskaźniki trzęsień ziemi a także erupcji wulkanu. Pewną dodatkową nieco ciekawostką jest, fakt, że obecnie na całym świecie znajduje się 600 czynnych wulkanów, natomiast w samej Indonezji jest ich aż 167, z czego duża liczba bo 77 są to wulkany aktywne. A poniżej przedstawiam krótką charakterystykę najbardziej znanych, pięknych i nieprzewidywalnych wulkanów Indonezji.

Anak Krakatau
Pomiędzy Jawą a Sumatrą, wznosi się wulkan Anak Krakatau, który obecnie ma wysokość 350 metrów. Wulkan ten rośnie 5 metrów każdego roku. Nazwę wulkanu, a więc „Anak Krakatau” - możemy przetłumaczyć jako „dziecko Krakatau”. 

Tangkuban Perahu
Bardzo popularnym wulkanem na Jawie jest Tangkuban Perahu, swoją popularność zawdzięcza między innymi temu, że jest to wulkan na który można wjechać samochodem praktycznie na sam szczyt. Jego wysokość to 1830 m n.p.m. Tangkuban Perahu jest również aktywnym wulkanem, znajduje się około 30 km na północ od Bandung. Trzy z jego pięciu kraterów uznaje się za aktywne, a we wnętrzu krateru Kawah Domas znajdują się gejzery.

Merapi
Jest to najaktywniejszy indonezyjski wulkan, który również znajduje się na wyspie Jawa. Merapi ma wysokość 2911 m n.p.m. a wejście na niego zajmuje około 4-5 godzin, w zależności doświadczenia, kondycji i tempa jakie przyjmiemy. Wiele osób wychodzi na szczyt w czasie nocy, ponieważ podobno z Merapi można zobaczyć jeden z najpiękniejszych na świecie wschodów słońca. 

Bromo
Kolejnym ogromnie popularnym i zarówno jednym z najczęściej odwiedzanych wulkanów w Indonezji jest wulkan Bromo. Szczyt wulkanu znajduje się na wysokości 2392 m n.p.m., a jego ogromna popularność wynika między innymi z tego, że jest on bardzo łatwy do zdobycia. Dodatkowym atutem jest to, że wulkan Bromo znajduje się na terenie malowniczego Parku Narodowego Bromo-Tengger-Semeru. Ciekawostką jest, iż Bromo to w zasadzie wulkan, który jest jakby w środku innego wulkanu Tengger.

Semeru
Semeru jest to jeden z najwyższych wulkanów w Indonezji, którego wysokość wynosi 3676 m n.p.m. Semeru również leży na wyspie Jawa i należy do gatunku tych wulkanów, które są bardziej aktywne. Bywają okresy, gdy wydaje z siebie odgłosy nawet co dziesięć minut. Położony jest w słynnym parku narodowym Bromo-Tengger-Semeru, którego nazwa pochodzi od trzech wulkanów. 

Kerinci
Na Sumatrze warto zwrócić uwagę na takie wulkany jak Kerinci, który jest najwyższym wulkanem całej Indonezji. Wysokość Kerinci to 3805 m n.p.m. Widoki ze szczytu są wprost wspaniałe i oszałamiające. Wulkan ten znajduje się na terenie Parku Narodowego Kerinci Seblat.

Soputan
Najaktywniejszym i najwyższym wulkanem Celesi jest Soputan, wulkan ten wznosi się na wysokość aż 1827 m n.p.m. Jest to popularne miejsce na trekking, ale raczej dla osób doświadczonych i stosunkowo aktywnych. 

Agung
Agung jest najwyższym szczytem Bali, wulkan ten wznosi się na wysokość aż 3142 m n.p.m. Wulkan Agung jest wulkanem czynnym, zaliczającym się do tak zwanych stratowulkanów. Agung po raz ostatni wybuchł w 1964 roku, kiedy to w wyniku erupcji zginęło aż około 12 000 ludzi. Krater wulkanu ma głębokość 200 metrów oraz średnicę 500 metrów. Agung oprócz miana najwyższego wulkanu na Bali może również poszczycić się miejscem szóstego pod względem wysokości wulkanu w całej Indonezji. Wulkan Agung cały czas wykazuje dość dużą aktywność – możemy raz na jakiś czas zaobserwować duże ilości dymu, a także wulkanicznego popiołu wydobywające się z niego.

Keli Mutu
Jest to najpopularniejszy wulkan malowniczej wyspy Flores. Jego wysokość to 1690 m n.p.m. Wokół wulkanu Keli Mutu utworzony został Park Narodowy Kelimutu.