Wyspa Jawa - wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jesteśmy przyzwyczajeni do nieustannego narzekania i szukania we wszystkim wyłącznie negatywnych stron. Uśmiechnięcie się do obcego człowieka na ulicy traktujemy, jako przejaw dziwactwa. Chcemy wciąż mieć więcej i więcej. Jeżeli takie jest nasze podejście do życia, z pewnością nie odnajdziemy się na wyspie Jawa. Styl życia Jawajczyków jest, bowiem zupełnie inny. Można streścić go w dwóch słowach: uśmiech i spokój. Co warto wiedzieć, zanim wyruszymy do tego niezwykłego zakątka świata?

Jawajska pogoda
Na Jawie trudno przewidzieć, kiedy spadnie deszcz. Chyba, że wybierzemy się tam porą deszczową, kiedy opady trwają cały czas. Znajdujemy się przecież blisko równika. Piękne słońce mogą zasłonić niespodziewanie czarne chmury, a my przemokniemy do suchej nitki. Za kilka minut znowu będzie świeciło słońce, więc zmoknięciem nie warto się przejmować. Jawajczycy prognozują pogodę obserwując siłę wiatru. Przy wielu domach można tu zobaczyć czarne latawce. Gdy latają wysoko, zwiastują dobra pogodę, a co za tym idzie także obfite zbiory.

Dźwieki anklungów
Gdy przybywamy na Jawę, jednym z pierwszych charakterystycznych doświadczeń są dochodzące do naszych uszu dźwięki anklungów, czyli bambusowych instrumentów. Nie uciekniemy od nich, bez względu na to, czy przebywamy w miejscowościach typowo turystycznych czy w jednej z jawajskich wiosek. Muzyków z anklungami można spotkać zawsze i wszędzie.

Ceny na Jawie
Jawajczycy mają bardzo swobodne podejście do cen i do handlowania. Tak, jak w innych zakątkach Indonezji ceny są bardzo płynne. Zależą od miejsca, w którym się znajdujemy, pory dnia, humoru sprzedawcy, a przede wszystkim od naszych umiejętności negocjacyjnych. Bo na Jawie trzeba nauczyć się targować. Nigdy nie zgadzajmy się na pierwszą cenę proponowaną przez sprzedawcę. On jest przygotowany na to, że będzie musiał ją obniżyć. Targowanie to zwyczaj, tradycja obecna w wielu kulturach południowo wschodniej Azji.

Wyspa kontrastów
Trudno oprzeć się wrażeniu, że Jawa jest wyspą kontrastów. Są one widoczne szczególnie mocno w społeczeństwie. Bogaci i biedni ludzie żyją blisko siebie. Rozwój przemysłowy jest zauważalny, ale Jawajczycy są głęboko osadzeni w tradycji i religii. Dżakarta, stolica Indonezji, która przez mieszkańców nazywana jest "Wielkim Durianem", charakteryzuje się korkami i zanieczyszczeniem powietrza. Tymczasem w innych rejonach Jawy znajdziemy przepiękne naturalne krajobrazy, majestatyczne wulkany i soczystą zieleń tropików. Wizyta na Old Town Kota pokazuje nam zniszczone budynki kolonialne i ubóstwo podczas, gdy starożytne świątynie trwają na przekór czasowi, otaczane wciąż szacunkiem i kultem.