Greckie wakacje: Mykonos

Mykonos to grecka wyspa położona na Morzu Egejskim, wchodząca w skład archipelagu Cyklad. Często nazywana „wyspą wiatrów”, ze względu na wiejący tutaj ciągle przyjemny wiatr zwany meltemi,  jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej znanych greckich wysp, także wśród celebrytów. Mykonos posiada również opinię jednego z najbardziej kosmopolitycznych w Grecji miejsc, a także opinię lokalizacji przyjaznej społeczności LGBT. Znajdziecie tu spory wybór ładnych piaszczystych plaż, oblewanych błękitną wodą, charakterystyczne widoki białych greckich domów oraz słynnych na wyspie wiatraków w stolicy wyspy – czyli Chorze, naprawdę dużo miejsc do imprezowania – czy to na plaży, czy poza nią, a także będziecie mieli okazję popłynąć na pobliską legendarną wyspę Delos. Jeśli zastanawiacie się, kiedy najlepiej jechać na Mykonos, dlaczego warto wybrać właśnie tę wyspę, a także chcielibyście poznać ciekawostki dotyczące Mykonos – zapraszamy do lektury poniższego artykułu! 

Kiedy jechać na Mykonos?

Sezon turystyczny na Mykonos trwa od maja do października. Najcieplej jest w sierpniu, a co za tym idzie – na wyspie przebywa wówczas najwięcej turystów. Kiedy najlepiej jechać na Mykonos? Jeśli lubicie być otoczeni ludźmi, wybierzcie okres od połowy lipca do końca sierpnia. Oczywiście ze względu na największą popularność jest wtedy także najdrożej – dotyczy to zwłaszcza hoteli, na przykład popularnego Cavo Tagoo Mykonos. Jeśli jednak wolicie mniejsze tłumy na plażach, polecamy maj–czerwiec oraz wrzesień i październik. Ludzi jest zdecydowanie mniej, a co za tym idzie, niższe są także ceny. Jeśli zależy Wam na kąpielach czy sportach wodnych, poza szczytem sezonu polecamy zwłaszcza czerwiec i wrzesień. W maju średnia temperatura wody w morzu to zaledwie 18,5 stopnia, w czerwcu – 22 stopnie, za to we wrześniu ponad 23˚, a w październiku – 21,3 ˚C. 

Dlaczego warto wybrać Mykonos?

Planując wakacje w Grecji, można wybierać spośród naprawdę wielu miejsc, do których można pojechać. Dlaczego więc wybrać Mykonos? To wyspa, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno imprezowicze, jak i wielbiciele plaż, greckiej kultury czy historii. Po pierwsze – plaże. Wymienimy choć kilka: Super Paradise Beach – mekka imprezowiczów nie tylko na Mykonos, ale generalnie w całej Grecji, zlokalizowana w zatoczce, zdecydowanie spokojniejsza  Panormos Beach, najdłuższa na wyspie Elia Beach czy polecana zwłaszcza rodzinom z dziećmi Platys Gialos Beach. Po drugie: stolica wyspy, zwana Chora lub Mykonos Town. Znajduje się tu jeden z najbardziej charakterystycznych punktów wyspy: wzgórze z siedmioma wiatrakami, stojącymi tutaj od XVI wieku. Warto wejść na wzgórze, by zobaczyć nie tylko wiatraki, ale także krajobraz wyspy. Bardzo popularnym miejscem w mieście jest także  Alefkandra, czyli Little Venice, wysunięty na zachód nadbrzeżny obszar ze średniowiecznymi budynkami, wybudowanymi w czasach, gdy wyspa Mykonos należała do Republiki Weneckiej, wypełniony kafejkami i restauracjami. I wreszcie Muzeum Archeologiczne, w którym zobaczycie ciekawe artefakty, z których najstarsze pochodzą sprzed 4500 lat!

Ciekawostki dotyczące Mykonos

Zgodnie z grecką mitologią, nazwa Mykonos pochodzi od pierwszego władcy wyspy o tym samym imieniu, potomka Apolla – boga (między innymi) piękna, muzyki i opiekuna muz. Apollo zgodnie z greckimi wierzeniami urodził się zresztą na Delos – sąsiadującą z Mykonos, niewielka, skalistą wysepką. Mykonos miało być tez miejscem, gdzie doszło do walki Zeusa z tytanami. Zwycięski Zeus uwięził ponoć tytanów pod skałami w regionie Choluakia, gdzie pozostają do dzisiaj. Skoro jesteśmy już w temacie wierzeń, warto wspomnieć, że na Mykonos znajduje się łącznie ponad 600 kościołów i kaplic, których większość pochodzi z czasów Bizancjum – cesarstwa ze stolicą w Konstantynopolu. Najsłynniejszym mieszkańcem, a zarazem maskotką wyspy, był pelikan Petros. W 1958 r. ranny wówczas ptak został znaleziony przez zamieszkującego Mykonos rybaka, pod opieką którego szybko wrócił do zdrowia i stał się ulubieńcem wyspy. Petros był także popularny wśród turystów, którzy często robili sobie z nim zdjęcia, a nawet raz pojechał do Nowego Jorku, by wziąć udział w filmie! Niestety Petros już nie żyje – został potrącony przez samochód w 1985 roku. Na Mykonos została także nakręcona ostatnia scena filmu „Tożsamość Bourne’a” z 2002 roku, na podstawie książki Roberta Ludluma.

 

 


 

 

Autor