Smaki kuchni włoskiej

Chyba nikogo nie trzeba zbyt długo namawiać do spędzenia wakacji we Włoszech. Ten śródziemnomorski kraj, otoczony z trzech stron morzem, jest mekką dla spragnionych słońca i wody plażowiczów, wymarzonym kierunkiem dla wielbicieli sztuki, architektury i historii niezależnie od okresu – od starożytności aż po współczesność, a wszystkich zachwyca swym niepowtarzalnym klimatem i urokiem. Jedną z niezaprzeczalnych atrakcji tego kraju jest także włoska kuchnia, która nie bez przyczyny jest chyba najpopularniejszą kuchnią na świecie. Na pewno nie raz i nie dwa jedliście pizzę czy spaghetti, ale czy próbowaliście tych potraw w miejscu, z którego pochodzą? Jeśli nie, to świetny pretekst, by kolejne wakacje spędzić właśnie we Włoszech! Jakie są najpopularniejsze włoskie przepisy? Jakich przypraw najczęściej używają Włosi? Jeśli chcielibyście poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury! 

Charakterystyka kuchni włoskiej

Kuchnia włoska charakteryzuje się głównie swoją prostotą. Włosi gotują wiele potraw, które składają się z maksymalnie czterech głównych składników. Dużą wagę przywiązują jednak do jakości użytych składników, w tym zwłaszcza do ich świeżości. Jak w prawie każdym kraju na świecie, także i włoska kuchnia różni się w zależności od regionu – a trzeba pamiętać, że aż do II połowy XIX wieku nie istniało zjednoczone państwo włoskie, jedynie zbiór odrębnych regionów i miast-państw. Stąd na przykład północny Mediolan słynie zwłaszcza z risotto, środkowowłoska Bolonia – z tortellini, a południowy Neapol – z pizzy i spaghetti. Dużą zmianę we włoskiej kuchni przyniosły warzywa przywiezione z obu Ameryk, jak pomidory, papryka czy kukurydza, bez których trudno wyobrazić sobie popularne włoskie potrawy. Jednym z ważniejszych składników włoskiej kuchni jest oliwa z oliwek, makaron w dwóch postaciach: suchej (bez jajek) i świeżej (przechowywanym w lodówce), oliwki, sery (np. grana, Parmigiano-Reggiano, ricotta), szynka (np. prosciutto), salami, ryby (sardynki, tuńczyk, dorsz) i owoce morza, karczochy, cukinia, kapary.

Najpopularniejsze włoskie przepisy

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać pizzy – włoskiej potrawy, która zawojowała właściwie cały świat. Ale czy wiecie, jak powstała? Otóż wymyślili ją w XVIII wieku robotnicy pracujący w Neapolu przy budowie tamtejszych portów. Pizza początkowo wcale nie była popularna poza granicami Neapolu. Aż do 1889 roku, kiedy z wizytą przyjechał tutaj król Humbert I ze swą małżonką, Małgorzatą (Margheritą). Znudzeni francuskim jedzeniem postanowili spróbować lokalnego dania. Na cześć królowej jeden z rodzajów pizzy nazwano Margheritą. Innym bardzo znanym typem włoskiej potrawy są makarony z dodatkami – od najprostszej pasta con pomodoro e basilico (z pomidorami i bazylią), przez spaghetti bolognese (z sosem zwanym ragu alla bolognese, składającym się głównie z mięsa i pomidorów), carbonara (z dodatkiem twardego sera, jajek, wędzonej wieprzowiny)  czy sugo all'arrabbiata – z pikantnym sosem zrobionym z czosnku, pomidorów i suszonych papryczek chilli. Ravioli to z kolei makaron wypełniony w środku nadzieniem, np. serem ricotta czy szpinakiem, podawany w bulionie albo z sosem. Lasagne, prawdopodobnie najstarszy typ włoskiego dania z makaronem, to płaski makaron przełożony ragu (sosem, którego głównym składnikiem jest mięso) i serem, zapiekany w piekarniku. Innya popularną potrawa, zwłaszcza na północy Włoch, jest także risotto – ryż podawany w kremowym sosie (składającym się zwykle z masła i parmezanu) z różnymi dodatkami, np. grzybami lub mięsem. 

Zainspirowały Cię włoskie smaki i chciałbyś spróbować tych potraw na żywo? Kliknij tutaj ->                                      https://planetescape.pl/kraj/wlochy/

Przyprawy we włoskiej kuchni

We włoskiej kuchni zioła i przyprawy są niezwykle ważnymi składnikami przepisów, stosowanymi nie tylko dla uzyskania, podkreślenia czy wydobycia smaku potrawy, ale także jej konsystencji czy nawet koloru. Wiele używanych przez Włochów ziół rośnie naturalnie w ich ogródkach czy na łąkach. Włosi używają dużo soli, zwłaszcza morskiej, czosnku, pieprzu (ale koniecznie świeżo zmielonego!), bazylii (basilico), najchętniej świeżej, w postaci listków, pasującej świetnie np. do mozarelli, którą wykorzystuje się także do robienia ważnego sosu – mianowicie pesto (popularnego zwłaszcza na północy kraju), oregano (origano), rozmarynu (rosmarino), tymianku (timo), świeżej natki pietruszki (prezzemolo – popularna jest zwłaszcza odmiana hodowana na Sardynii, a w języku włoskim istnieje nawet powiedzenie „Sei come il prezzemolo, sei dappertutto”, co oznacza „jesteś jak pietruszka, jest cię wszędzie pełno”), ostrej papryki (peperoncino), szałwii (salvia, bez której Włosi nie wyobrażają sobie grillowanego mięsa).

 

 

Autor