Bali- miejsce konieczne do zwiedzenia

Bali to wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Pierwsi osadnicy o których wiemy zamieszkiwali tę wyspę 3 tysiące lat przed naszą erą. Rozkwit kultury jest datowany na około 800 roku przed naszą erą. Rządy na Bali bardzo długo sprawowali Jawajczycy. Dopiero w epoce kolonializmu wyspę zdobywali na zmianę Holendrzy, Brytyjczycy i Francuzi. Sytuacja polityczna ustabilizowała się tutaj w 1909 roku, kiedy władza na jakiś czas przeszła w ręce holendrów. Kiedy Holendrzy po II wojnie światowej opuścili Indonezję, Bali uznała rządy stolicy kraju - Dżakarty.

Bali

Obecnie Bali zamieszkuje około 3,3 miliona ludności. Od czasu przejęcia na stałe władzy przez Holendrów, na Bali rozpoczął się intensywny rozwój turystyki. Turystów przyciągają tu nie tylko piękne kurorty, ale również różnorodna kultura i stare świątynie oraz pałace. Podczas gdy południe kraju zajmują głównie turystyczno-wypoczynkowe riwiery, na północy i wschodzie znajdziemy masę pięknych monumentów.

 

Bali, po zamachach bombowych z 2002 i 2005 roku podupadła pod względem turystyki. Obecnie jednak coraz więcej turystów decyduje się na przyjazd tutaj, a bezpieczeństwo wzrosło. W tej chwili Bali powoli znów staje się najczęściej uczęszczanym miejscem w kraju.

 

Najbardziej znanymi świątyniami na Bali są Pura Besakih, Pura Luhur Uluwatu, Pura Ulun Danu Beratan oraz Pura Tanah Lot. Wszystkie te świątynie są świątyniami hinduistycznymi. Pierwsza z nich jest największą na Bali świątynią tego wyznania i znajduje się u podnóży wulkanu Gunung Agung. Kolejna świątynia została zbudowana na klifie, a trzecia stanowi jedną z największych świątyń irygacyjnych, zbudowaną na jeziorze wulkanicznym. Ostatnia z wymienionych świątyń to świątynia wodna, która podczas przypływu zostaje całkowicie otoczona wodą.

 

Najpiękniejsze pałace Bali to wodne pałace Ujung i Tirtagangga. Ujung pochodzi z 1919 roku, a wzniesiony został w stylu balijskim i europejskim. Mimo zniszczeń spowodowanych przez wybuch wulkanu oraz trzęsienie ziemi, odbudowany pałac zachwyca turystów. Tirtagangga charakteryzuje się pięknym ogrodem oraz posągami bogów, wyglądającymi jak stojące w wodzie.

 

Kulturalną stolicą wyspy jest Ubud. Znajdziemy tu wiele galerii, teatrów i wydarzeń kulturalnych. To tutaj pójdziemy na najlepsze zakupy na Bali a także zobaczymy makaki w Monkey Forest. Z rozbudowanej infrastruktury turystycznej słyną Sanur, Candidasa oraz Lovina, przyciągające turystów lubiących spokój i klasyczny wypoczynek. Najpiękniejsze plaże to nie te w kurortach, ale mniej oblegane - Padang Padang, Dreamland, Virgin Beach czy Uluwatu Beach. Można tutaj surfować a także napawać się pięknem balijskich krajobrazów.

 

Poza miastami i kurortami Bali słynie z przyrody. Obejrzymy tutaj wulkany, z których dwa najwyższe to Gunung Agund oraz Gunung Batur. Przy drodze ze wschodu na północ wyspy można podziwiać piękne tarasy ryżowe. Z kolei miłośnicy wód znajdą tu gorące źródła - między innymi znane Hot Springs oraz przepiękne wodospady. Z Bali łatwo można docierać na pobliskie wyspy, dlatego staje się bazą wypadową miedzy innymi na Nusa lembongan, Wyspę Żółwi, czy Nusa Pendida.