Ciekawostki o Indonezji

Indonezja, jako bardzo zróżnicowany i egzotyczny dla nas, Europejczyków kraj, potrafi wielokrotnie zaskakiwać nas podczas podróży. Czego nie wiedzieliście o Indonezji...?

Ciekawostki o Indonezji

Indonezja to największy wyspiarski kraj świata. Mieszka tu ponad 200 grup etnicznych i używa się ponad 300 języków. Najwyższy zamieszkały tu region to płaskowyż Dieng na Jawie, o mistycznym znaczeniu dla tubylców. Tu w Indonezji znajdziemy najstarsze na świecie dżungle i lasy tropikalne znajdujące się na wyspie Sulawesi. Najsławniejszy wulkan, Krakatau znajduje się pomiędzy Sumatrą i Jawą. Indonezja słynie z jaskiń. Najłatwiej dostępne z nich znajdziemy na Jawie, a najsławniejsze znajdują się na Irian Jaya. Luweng Jaran to najdłuższa jaskinia Indonezji. Można podziwiać tu także jezioro Toba o długości 100 kilometrów, będące jednym z najgłębszych jezior na świecie. Fauna Indonezji jest dla nas bardzo egzotyczna. Można tu spotkać makami, nosorożce, rajskie ptaki, wielkie żółwie, tygrysy, czy delfiny. Żyjący w Indonezji waran z Komoro jest uznawany za najbliższego kuzyna dinozaurów.

Jeśli chcesz posurfować na Indonezji, najlepiej wybrać porę suchą, czyli okres od kwietnia do września. Najlepsze fale pojawiają się przy brzegach Sumatry, Bali, Jawy czy Lomboku. Z kolei jeśli Twoim marzeniem jest zanurkowanie wśród rafy koralowej, powinieneś wybrać wyspy Gili Air, Gili Meno lub Gili Trawangan. W Indonezji znajduje się 15 % światowych zasobów raf koralowych.

Kultura Indonezji zachwyca turystów. Na Jawie i Bali można oglądać sztuki sceniczne na najwyższym poziomie - inspirowane dworską rozrywką opowieści rodem z klasycznych hinduskich eposów. Na Bali można obejrzeć tak zwany małpi taniec, wykonywany przez stu mężczyzn. Miłośnicy muzyki mogą posłuchać tu dźwięków zespołu gamelan, którego członkowie grają na bambusowych fletach, lutni, bębnach, gongach, cytrach, ksylofonach. Można zwiedzać tu piękne, historyczne świątynie z których najbardziej znanym kompleksem jest Prambanan - hinduistyczny zespół świątyń z IX wieku. Można tu uczestniczyć w niezwykłych widowiskach będących ilustracjami eposu Pamayana, odbywających się od maja do października przy każdej pełni księżyca. Najstarsza hinduistyczna świątynia mieści się w Jawie, na płaskowyżu Dieng. W Indonezji możemy również zobaczyć największą na święcie świątyniębuddyjską - Bouobudur z IX wieki a także jedna z najpiękniejszych na świecie meczetów - w Banda Acech i Jakarcie.

Indonezja słynie z wyjątkowych produktów, przede wszystkim tekstylnych. Najpiękniejsze z nich można kupić na Sumbie. To w Indonezji kupimy najlepszy na świecie batik, produkowany tutaj w ogromnej skali i doskonałej jakości. W różnych regionach możemy znaleźć różne wzory i kolory batiku. Używany między innymi do barwienia tkanin znany niebieski barwnik indygo pochodzi również z Indonezji, gdzie wytwarza się go z rośliny Indigofera tinctoria. Kupimy tu również piękną porcelanę, ceramikę, lalki, meble a także doskonałe przypraw, herbaty i kawy. Najdroższa kawa na świecie (1000 euro za kilogram) to indonezyjska kopi luwak, pozyskiwana z odchodów łaskuny muzanga.

Indonezja, jako bardzo zróżnicowany i egzotyczny dla nas, Europejczyków kraj, potrafi wielokrotnie zaskakiwać nas podczas podróży. Czego nie wiedzieliście o Indonezji...?