Co warto zobaczyć w Indonezji?

Indonezja. Kraj kontrastów. Kraj wysp. Tu właśnie tutaj możemy zobaczyć najpiękniejsze rafy koralowe na całym świecie, zdobyć szczyty wielu wulkanów, zwiedzić świątynie muzułmańskie, chrześcijańskie, hinduistyczne i buddyjskie w jednym mieście. Tutaj możemy udać się na trekking po tropikalnej dżungli, pogłaskać małe tygryski w jednej ze świątyń... Powodów, by jechać do Indonezji jest naprawdę dużo! W szczególności, że na Indonezję składa się kilkanaście tysięcy wysp i wysepek, a stolica państwa, Dżakarta, zalicza się do najludniejszych miast na całym świecie.

Podstawowe informacje o Indonezji
Tak jak już wspomnieliśmy, stolicą Indonezji jest Dżakarta, która znajduje się na wyspie Jawa. Zamieszkuje ją ponad 8 milionów ludzi, a w aglomeracji - około 30 milionów! Dla porównania, niewiele więcej mieszkańców ma cały nasz kraj. Można więc szybko wyciągnąć wniosek, że stolica jest naprawdę bardzo zatłoczonym miejscem (przez to również i niebezpiecznym). Walutą obowiązującą w Indonezji jest rupia indonezyjska (IDR), i dla porównania 1 PLN to 3550 IDR, 1 USD to 13300 IDR, a 1 EUR to 14900 IDR (uśredniając kursy). Na wyspach można płacić dolarami. 
Aby podróżować do Indonezji potrzebna jest wiza turystyczna, którą na okres 30 dni za okazaniem ważnego (co najmniej pół roku) paszportu można dostać na większych lotniskach czy w portach morskich (kosztuje to około 30 USD). 

Kraj pełen kontrastów
W Indonezji mieszka ponad 240 milionów ludzi mówiących w różnych językach i wychowanych w różnych kulturach. Religią dominującą jest islam, aczkolwiek chrześcijanie stanowią spory procent mniejszości. Poza tymi dwiema religiami wyznaje się tu również hinduizm i buddyzm (najmniejszy odsetek). Taki kogel-mogel kulturowy powstał w wyniku oczywistego podziału geograficznego na tysiące wysp i wysepek. Na niektórych z nich wciąż można spotkać plemiona wyznające bóstwa natury. Kontrast widać również jeśli chodzi o kwestie materialne - Indonezja to kraj, który się prężnie rozwija, więc prawdziwy przepych i bogactwo można dostrzec na Jawie czy Bali (prawdziwy turystyczny kurort), ale niestety większość ludzi żyje w biedzie, co bardzo łatwo dostrzec wyjeżdżając choćby kilkadziesiąt kilometrów poza turystyczne szlaki. 

Klimat!
Dla nas, Polaków, którzy przez większość część roku są pozbawieni słońca, indonezyjski klimat może przytłoczyć. Specyfika klimatu tropikalnego polega na tym, że mamy tutaj praktycznie tylko dwie pory roku - deszczową i suchą. Pora deszczowa przypada na okres od listopada do kwietnia, a sucha od maja do października, przy czym średnia temperatura to około 28 stopni Celsjusza na równinach i 23 stopnie Celsjusza w wysokich górach (trzeba dodać, że temperatura utrzymuje się na stałym poziomie). Co to oznacza? Że może być duszno i wilgotno. 

Od czego warto zwiedzać Indonezję?
Nawet jeśli podczas podróżowania preferujesz chodzenie własnymi ścieżkami, jest kilka miejsc w Indonezji, które powinien zobaczyć każdy turysta. 
Zacznijmy od Borobuduru, czyli największej buddyjskiej świątyni na całym świecie. Świątynia ta znajduje się na wyspie Jawa, zbudowana w ok. IX wieku, porzucona na wiele setek lat, dopiero za czasów kolonialnych odrestaurowana przez Brytyjczyków i Holendrów. Na pewno możecie kojarzyć tę świątynię z wielu zdjęć czy pocztówek, ponieważ uchodzi ona wręcz za symbol Indonezji - ma ciekawą konstrukcję, tzw. piramidy schodkowej. Zbudowana z kamienia, nie posiada żadnych pomieszczeń wewnętrznych, co sugeruje, że przeznaczoną ją jedynie do pielgrzymek rytualnych. Spacerując po tej świątyni będziemy podziwiać setki posągów Buddy i płaskorzeźb z historiami z jego życia. Jeden z posągów, nazywany Budda medytujący, przynosi szczęście, jeśli się go dotnie! Także warto o tym pamiętać.
Pozostając na Jawie, kolejną ciekawą miejscówką jest wioska Ciater. Co możemy tam zrobić? Co najmniej dwie rzeczy, po pierwsze, to właśnie tutaj znajduje się popularny resort z gorącymi źródłami, a po drugie, kiedy już wymoczymy nasze ciała dostatecznie, możemy udać się na wycieczkę po ogromnych plantacjach herbaty i dowiedzieć się wiele o jej uprawie.

Wulkany
Wulkany na pewno będą atrakcją dla każdego turysty. W Indonezji znajdziemy ich całkiem sporo, na wiele też można się wspiąć bez praktycznie żadnego przygotowania. Jednak zanim ruszysz na podbój wulkanu, dowiedz się o nim jak najwięcej tylko możesz, ze względów bezpieczeństwa. Najpopularniejszym wulkanem jest Gunung Bromo, który znajduje się w parku narodowym na Jawie. Jest łatwo dostępny dla turystów. U podnóża znajduje się hinduistyczna świątynia. Szczyt wulkanu sięga 2392 metry, a do niego prowadzą 253 betonowe schody. Pamiętajcie, że to wulkan aktywny, więc można trafić na okres, kiedy nie można na niego wchodzić.