Indonezja - szczepienia i choroby, czyli jak zadbać o swoje zdrowie?

Wyjazd do Indonezji, jak do każdego egzotycznego kraju, wiąże się z ryzykiem zachorowania na jedną z tropikalnych chorób. Trzeba mieć świadomość niebezpieczeństwa, ale nie należy popadać w paranoję. Przedstawiamy krótki poradnik, jak zadbać o zdrowie w trakcie podróży do Indonezji.

Moskitiera to podstawa
Choroby w tym rejonie świata rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie. Winowajcą są przede wszystkim roznoszące je moskity. Siatki chroniące przed tymi owadami są niezbędne i nie warto liczyć na hotelowe wyposażenie. Lepiej zaopatrzyć się w swoją własną, porządną moskitierę. Najlepszą opcją jest siatka impregnowana, która pozwala ograniczyć ilość owadów w danym pomieszczeniu. Nie musimy obawiać się, że po wydostaniu się spod niej dopadnie nas stado maleńkich bestii. Kupując siatkę zwracajmy szczególną uwagę na jej gęstość. Powinna być na tyle duża, aby nie przecisnęły się przez nią najdrobniejsze meszki, ale z drugiej strony musi umożliwiać cyrkulację powietrza.

Szczepienia i choroby
Przed wyjazdem warto pomyśleć o szczepieniach ochronnych. Do podstawowych należą szczepienia przeciw polio, błonicy, tężcowi i durowi brzusznemu. Bez nich nie warto ryzykować podróży do Indonezji. Musimy pamiętać o tym, że w miejscowych szpitalach panuje jedynie umowna sterylność. W rzeczywistości warunki mogą daleko odbiegać od przyjętych standardów. Warto, zatem mieć przy sobie własne igły! Dobrym pomysłem jest również zaszczepienie się na żółtaczkę typu A i B. Do bardzo groźnych chorób, występujących w tej części świata należy japońskie zapalenie mózgu. Szczepienie nie jest obowiązkowe, ale biorąc pod uwagę powikłania, włącznie z paraliżem, z pewnością warto przemyśleć również szczepienie przeciw tej chorobie. Niestety na wiele chorób szczepionki nie zostały do tej pory wynalezione. Nie uchronią nas one przed malarią, dengą czy filariozą. Stąd tak ważna rola moskitier oraz środków przeciw owadom.

W naszej apteczce powinny znaleźć się przede wszystkim środki dezynfekujące, jałowe gaziki, bandaż i plastry. Przydadzą się również środki antybakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Warto mieć przy sobie również leki przeciwbólowe z paracetamolem. Odradza się natomiast aspirynę, która rozrzedza krew. W przypadku gorączki krwotocznej skutki mogą być bardzo niebezpieczne, wręcz tragiczne.